Ve dnech 27. – 30. 9. 2012 se konal v Kongresovém centru v Praze 21. kongres Evropské akademie dermatovenerologie. Tématem letošního setkání bylo „Skin is vital“.
Odborný program byl ve všech částech vynikající, ať už šlo o plenární přednášky, sympozia, workshopy, kurzy, volná sdělení či satelitní sympozia. Velmi přínosné byly přednášky věnované novinkám v oboru (What’s new), dále setkání s předními odborníky (Meet the Expert, Master of Dermatology) a také diskuze ke kontroverzním otázkám v oboru (Controversies). Úroveň svých znalostí si mohli účastníci kongresu ověřit v několika blocích (Test Yourself). Konkrétním diagnózám byly věnované focus sessions. Posterová sekce v elektronické podobě byla velmi bohatá – 1086 posterů a zájem účastníků byl značný. Jak už to bývá, právě mnohdy v posterové sekci se objevily inspirativní práce, naznačující budoucí trendy v oboru, stejně tak zajímavé byly zkušenosti předané z klinické práce autorů.
Nedílnou součástí každého kongresu jsou i společenské aktivity a setkání s přáteli, jak z domova, tak ze zahraničí. Prostor k takovému setkání vytvořilo hned první večer Networking sympozium.
Kongresu se zúčastnila řada farmaceutických společností, které představily novinky jak v terapii, tak i v kosmetice.
Den před oficiálním začátkem kongresu probíhala setkání a jednání subspecializovaných společností. Jednalo se např. o International Society of Dermatology (ISD), European Society for Laser Dermatology, European Society of Dermatopathology, European Society of Photodermatology, European Society of Dermatology and Psychiatry a v neposlední řadě se také konalo setkání České dermatovenerologické společnosti. V odborném programu tohoto setkání zazněly přednášky prezidentů dermatologických společností z okolních zemí – tedy z Německa, Švýcarska a Rakouska.
Odborný program kongresu zahrnoval všechny oblasti dermatologie i venerologie, a to z různých perspektiv. Podrobný souhrn všech nových zajímavých informací u každé kožní choroby by byl příliš rozsáhlý, proto se zmíním o dvou diagnózách, které mě zaujaly i z praktického hlediska.
Nebylo možno obsáhnout vše, tedy jen několik mých postřehů. Psoriáza je stále jedno z nejvíce diskutovaných onemocnění, s výrazným dopadem na kvalitu života pacientů. U tohoto onemocnění se systémovým přesahem se stále více zdůrazňují jeho četné komorbidity v širších souvislostech (kardiovaskulární onemocnění, dyslipidemie, obezita, diabetes mellitus, m. Crohn, deprese). Péče o psoriatiky musí být komplexní, včasná diagnostika psoriatické artritidy je nezbytností – rizikem pro její vznik je postižení nehtů, psoriáza ve kštici či intergluteálně. Je to podmínkou pro další úspěšnou léčbu, rychlý screening dermatologem směrem ke kloubním potížím je nutný. V případě entezitidy, daktylitidy, axiálního postižení a sakroileitidy nejsou účinná DMARDs, proto je často třeba přistoupit k časné terapii biologiky. U pacienta s psoriázou by každé 2 roky měl být proveden screening na diabetes, lipidy v séru, hypertenzi, revmatologické vyšetření. Preventivní opatření zahrnují snížení hmotnosti u obézních pacientů a zákaz kouření.
Další nespornou skutečností prezentovanou na kongresu je návrat chápání užitečnosti a nenahraditelnosti fototerapie, fotodynamická terapie má již v dermatoonkologii, ale i dermatokosmetologii pevné místo.
V oblasti problematiky onemocnění cév mne zaujal Martorellův vřed, který je způsoben podkožní arteriolosklerózou, s lokalizací laterodorzálně na bérci, často bilaterálně a je vždy spojen s hypertenzí (většinou adekvátně léčenou), velmi často také s diabetem a ICH DKK, většinou u starších pacientů. Obvykle je mylně diagnostikován jako pyoderma gangrenosum nebo jako nekrotizující vaskulitida. Pro histologické vyšetření je třeba provést hlubokou biopsii a základem léčby je chirurgický debridement s následnou kožní transplantací.
Důležitou zprávou pro evropskou i naši dermatologii je nástup prof. MUDr. Jany Hercogové, CSc. do funkce prezidentky EADV, k čemuž jí lze popřát mnoho úspěchů, pevných nervů, její známé schopnosti vystihnout podstatné a propojovat různé skupiny v zájmu celku. (MUDr. Veronika Slonková, I. DVK FN u sv. Anny v Brně a LF MU)
Stánek České akademie dermatologie na kongresu EADV
Na kongresu EADV měla ČADV také svůj stánek, kde byly prezentovány činnosti Akademie věnované rozvoji oboru dermatovenerologie. Na stánku byly mimo jiné prezentovány tyto projekty: informační newsletter DermaNEWS, časopis Česká dermatovenerologie, série edukačních brožur Můj kožní lékař a Facebookový profil Akademie.
Stánek sloužil nejen k propagaci Akademie, ale také jako zázemí pro naše členy. V rámci EADV probíhala také dotazníková soutěž o volné registrace na 3. Brněnský dermatologický den Antonína Trýba. Šťastnými výherkyněmi jsou: MUDr. Jana Cihlářová (Humpolec) MUDr. Daniela Jablonská (Hranice) MUDr. Hana Krajčová (Praha) Výhercům gratulujeme.
|